WordPress Theme Development

Czasem dostaję pytania od znajomych na temat tworzenia motywów do WordPressa, dlatego też postanowiłem podać kilka wskazówek bazując na moim doświadczeniu w pracy z tym systemem.

Środowisko

Pierwszą rzeczą jaką trzeba wykonać zaczynając tworzenie nowego motywu to na pewno postawienie gdzieś tego WordPressa. Oczywiście najlepiej to zrobić lokalnie, gdyż praca na jakimś serwerze wiąże się z większymi opóźnieniami co może wpływać na komfort pracy. Jednak zamiast uruchamiania LAMP, WAMP, MAMP etc. polecam tutaj skorzystanie z Vagranta i przygotowanej specjalnie konfiguracji dla WP Varying Vagrant Vagrants oraz kreatora stron Variable VVV. Narzędzia te pozwalają błyskawicznie stworzyć nowe środwisko pracy.

Repozytorium

Oczywiście przy pracy nad motywem powinniśmy korzystać z systemu kontroli wersji (np. GIT), nawet jeśli ten projekt prowadzimy sami. Do repozytorium wrzucamy jedynie katalog motywu, który tworzymy, nie całego wordpressa. Do stworzenia prywatnego repozytorium można wykorzystać Bitbucket.

W jaki sposób tworzyć motyw?

Pytania, które dostawałem od znajomych zwykle dotyczyły tej kwestii, np. szablon najlepiej pisać od zera czy przerabiać jakiś gotowy? Odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy 😀

Są firmy, które oferują klientowi dany motyw np. z themeforest i pod taki szablon przygotowywany jest layout przez grafika. W tym wypadku kiedy mamy grafikę pod konkretny motyw, oczywiście najbardziej opłacalne jest przerabianie tego gotowca. Tylko ważną kwestią jest tutaj, aby zmiany, które wprowadzamy robić tylko i wyłącznie na tzw.  Child Theme (Child Themes). Dzięki takiemu postępowaniu możemy później bez problemu zaktualizować nasz motyw bazowy, nie tracąc przy tym wprowadzonych zmian.

Jeśli jednak dostajemy sam layout do zakodowania, to według mnie najlepszym sposobem jest wykorzystanie własnego szablonu startowego, czyli takiego szkieletu, zawierającego odpowiednią strukturę plików, użyteczne funkcje etc.. W przypadku, gdy takiego nie posiadamy, to istnieją również gotowce np.:

Oczywiście tego typu gotowce nie są tak dopasowane pod nasze potrzeby jak własny szablon startowy, więc może nie podczas tworzenia pierwszego motywu, ale któregoś z kolei, polecam przejrzeć swoje poprzednie realizacje i wykonać na własne potrzeby taki szkielet, następnie wrzucić do jakiegoś repozytorium, co pozwoli na późniejszą łatwą aktualizację oraz szybki start nowego projektu.

Pojawiło się również pytanie: Czy warto napisać wcześniej statyczny HTML? Tutaj również jest taka sama odpowiedź: to zależy. Jeśli mamy już jakąś wprawę w pisaniu motywów, to myślę, że każdy projekt jesteśmy w stanie napisać od razu pod WordPressa. Natomiast w przypadku gdy dopiero zaczynamy, to lepiej jednak napisać wcześniej statyczny HTML i próbować to poskładać jako motyw.

WP-CLI

Bardzo użyteczne narzędzie pozwalające zrealizować mnóstwo rzeczy (takich jak np. instalacja wtyczek, dodanie pozycji do menu,  aktualizacja) za pomocą komend, co pozwala zaoszczędzić czas. W środowisku VVV omówionym wyżej WP-CLI jest zainstalowane domyślnie.

Inne

Oczywiście użytecznymi narzędziami są również NPM, Gulp, Webpack, SASS etc. ale sądzę, że osoba, która bierze się za pisanie motywu do WordPressa pojęcie o frontendzie pewnie jakieś ma i takie narzędzia nie są jej obce.

Udostępnij: