Daj się poznać 2017 – podsumowanie

Niedługo kończy się konkurs Daj się poznać 2017, który przyczynił się do powstania tego bloga, dlatego czas na małe podsumowanie.

Cel

Biorąc udział w tym konkursie moim celem na pewno nie była chęć zdobycia nagrody, bo przecież łatwiej byłoby wziąć jakiś projekt komercyjny i na nim zarobić, a następnie kupić sobie potrzebną rzecz. Moim celem była raczej chęć spróbowania blogowania, co planowałem kiedyś w przyszłości zrealizować, a akurat konkurs trochę mnie do tego zmobilizował. Regulaminowe 20 postów zostało osiągnięte, więc cel można uznać póki co za zrealizowany. Dlatego póki co, że nie zamierzam z pisania rezygnować, więc pozostaje realizacja nowych wyznaczonych planów, ale o tym w dalszej części wpisu.

DiscoverPlaces

Proces powstawania aplikacji prześledzić można tutaj. Dodatkowo wykonałem na szybko również stronę projektu, gdzie podejrzeć można lokalizację ostatniego tysiąca wiadomości. Nie spodziewam się tutaj mnóstwa użytkowników z kilku powodów:

  • aplikacja, aby była atrakcyjna dla użytkownika musiałaby zawierać dużo treści, więc ciężko zacząć bez dobrego marketingu
  • aplikacja wymaga dopracowania

Dlatego wrzucanie tej aplikacji do Google Play wydaje mi się bez sensu. Jeśli ktoś uważa inaczej niech da znać 😉

Jak to działa?

Aplikacja wczytuje wiadomości na podstawie lokalizacji urządzenia, które następnie aktualizowane są co 20 sekund. Z tego co zauważyłem to jest czasem problem z użyciem precyzyjnej lokalizacji (gps + wifi) w pomieszczeniach,  gdzie pobranie współrzędnych kończy się komunikatem „location request timed out”. Więcej na temat działania przeczytać można tutaj.

Kod

O kodzie już było wspominane podczas pisania raportów, ale przyda się małe podsumowanie. Odnośnie API na pewno tutaj można powiedzieć, że Symfony jest użyte na wyrost, można było użyć coś mniejszego np. Silex. Testy funkcjonalne przy takiej aplikacji raczej są wystarczające, jak już wcześniej pisałem jednostkowych tutaj pisał nie będę, bo aplikacja prawdopodobnie nie będzie popularna, więc nie będzie rozwijana. Ta sama kwestia tyczy się aplikacji mobilnej, jednak w niej w ogóle nie ma testów. Dodatkowo kod w React Native na pewno można było napisać lepiej, z resztą widać, że niektóre komponenty rozrosły się trochę za bardzo i przydałaby się refaktoryzacja.

Statystyki

Blog liczy 22 wpisy, z czego 21 konkursowych, napisano również 13 komentarzy. Poniżej prześledzić można statystyki z Google Analytics. Cudów co prawda nie ma, ale jak na początek źle nie jest 😉

Dalsze plany

Bloga nadal będę prowadził. Myślę, że jeszcze pojawi się dużo ciekawych wpisów. Pomysłów na tematy z różnych dziedzin mam obecnie około 30, także jest o czym pisać. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany i jeszcze tego nie zrobiłeś zachęcam do śledzenia 😉 , po prawej stronie znajdziesz linki do Twittera, Githuba oraz Facebooka, oczywiście można również skorzystać z śledzenia poprzez kanał rss.

Udostępnij: